Chirurgia estetyczna zajmuje się operacyjnym usuwaniem patologicznych zmian powstających w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Zabiegi służą głównie usunięciu widocznych defektów estetycznych ciała. W wielu jednak przypadkach chirurgia estetyczne ma również istotne znaczenie lecznicze. Poprawne wykonanie zabiegu pozwala osiągnąć bardzo dobry efekt kosmetyczny, ale jednocześnie, w wielu przypadkach, umożliwia usunięcie zmian patologicznych skóry i tkanki podskórnej powodujących ból, krwawienie, zniekształcenia ciała, jak również mogących stanowić ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Z tego powodu zabiegi chirurgii estetycznej powinny być wykonywane jedynie przez lekarzy specjalistów.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej zalicza się usuniecie:

  • Kaszaka (torbiel łojowa – atheroma)
  • Tłuszczaka (lipoma)
  • Włókniaka (fibroma)
  • Znamienia barwnikowego (noevus pigmentosus)
  • Blizn pooperacyjnych i pourazowych
  • Drobnych żylaków kończyn dolnych

Wykonanie zabiegu:

Większość zabiegów chirurgii estetycznej jest wykonywana ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu używane są bardzo cienkie nici chirurgiczne pozwalające na precyzyjne zeszycie rany. W wielu przypadkach nici chirurgiczne zastępowane są cieniutkimi plastrami (sterile strip) umożliwiającymi zagojenie się rany bez widocznych śladów szycia. Wszystkie usunięte zmiany są badane histopatologicznie.

Kaszak (torbiel łojowa)

Cysta naskórkowa (athaeroma) wypełniona masami łojotokowymi i rogowymi. Tworzy się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Może występować powierzchownie na skórze twarzy, szyi, tułowia lub moszny jako prosak nie dając żadnych dolegliwości. Jeżeli dojdzie do wtórnego zakażenia staje się zaczerwieniony i bolesny. Wymaga wtedy nacięcia i stosowania antybiotyków przez 7 do 10 dni. Małe zmiany usuwa się poprzez nakłucie i ewakuacje treści, większe przez nacięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym. Ranę szyjemy szwami pojedynczymi. Zdjęcie szwów w zależności od lokalizacji od 7 do 14dni.

Kaszak

Tłuszczak (lipoma)

Jest to łagodny rozrost tkanki tłuszczowej, umiejscawia się najczęściej na plecach, rzadko wymaga usunięcia, chyba że jego lokalizacja stwarza defekt kosmetyczny, np. twarz, lub jest to miejsce uciskane, np. przez odzież. Większość z nich to ruchome, pojedyncze, małe guzki. Jednakże niektóre tłuszczaki osiągają wymiary przekraczające 10 cm. Spotyka się je najczęściej u ludzi w wieku 40 do 60 lat. Większość tłuszczaków można po prostu wyłuszczyć, ale niektóre z nich są usytuowane głębiej, mogą być blisko nerwów i naczyń krwionośnych. Jeśli usunięcie nie jest doszczętne może nastąpić wznowa. Zabieg polega na usunięciu tłuszczaka z torebką. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Ranę szyje się szwami pojedynczymi lub ciągłym. Wycięty guzek jest badany histopatologicznie. Zdjęcie szwów po 7 do 14 dniach.

Tłuszczak

Włókniak (Fibroma)

Jest to łagodny rozrost tkanki łącznej zlokalizowany na brzuchu, tułowiu, w okolicach narażonych na tarcie (pachy, pachwiny, kark). Występuje w postaci pojedynczych lub rozsianych, drobnych, uszypułowanych guzków w kolorze skóry. Nie daje dolegliwości bólowych. Leczenie w zależności od umiejscowienia i wielkości zmiany: chirurgiczne, laserowe, bądź krioterapia. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zakładamy szwy pojedyncze lub szew ciągły. Wycięty materiał wysyłamy do badania histologicznego. Szwy zdejmujemy po 7 do 14 dniach.

Włókniak Włókniak

Znamię barwnikowe (Noevus pigmentosus)

Jest to wrodzona nieprawidłowość skóry. Znamiona dzielimy na melanocytowe i komórkowe. Znamiona melanocytowe dzielimy na naskórkowe (znamiona płaskie i plamy soczewicowate) i skórne. Każde znamię, które jest niepokojące wymaga konsultacji z lekarzem, i w razie wątpliwości usunięcia.

O niebezpieczeństwie rozwoju czerniaka mogą świadczyć następujące objawy: powiększenie się lub pogrubienie zmiany; zmiany zabarwienia: przebarwienie, odbarwienie, często barwy niejednorodne; odczyn zapalny, zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie, ranki, strupki, świąd.

Znamię usuwamy chirurgicznie, w znieczuleniu miejscowym. Znamię powinno być usunięte z marginesem zdrowej skóry. Po wycięciu znamienia, konieczne jest jego badanie histopatologiczne. Wiele zmian usuniętych wcześnie ratuje życie.

Znamiona barwnikowe Znamię barwnikowe Znamię barwnikowe

Usuwanie blizn pooperacyjnych i pourazowych

Niektóre blizny pooperacyjne i pourazowe wymagają leczenia chirurgicznego z powodu ich rozległości, nadmiaru tkanki łącznej (bliznowce), braku elastyczności lub intensywnych przebarwień. Usuwanie blizn polega najczęściej na ich wycięciu, a następnie ponownym zespoleniu tkanki podskórnej i skóry w sposób zapewniający znaczne zmniejszenie defektu estetycznego lub zdrowotnego. Korekcja blizn pooperacyjnych i pourazowych może obejmować:

  • Chirurgiczne usunięcie blizny
  • Zmniejszenie blizny poprzez wstrzyknięcie sterydów
  • Zmniejszenie blizny i zwiększenie elastyczności otaczających tkanek przez infekcję Botoxu

Ultrasonografia w chirurgii estetycznej

Zastosowanie ultrasonografii w chirurgii estetycznej pozwala ustalić wielkość, głębokość położenia i rodzaj usuwanej zmiany skórnej. Wstępne rozpoznanie tłuszczaka, kaszaka, włókniaka lub głębokości penetracji zmian barwnikowych umożliwia lepsze zaplanowanie zabiegu, zmniejszenie do minimum wielkości cięcia skóry oraz zapobiega ponownemu tworzeniu się usuniętych guzków skórnych. Badanie jest bezbolesne, nieszkodliwe i powinno być wykonywane przed większością zabiegów medycyny estetycznej. W gabinetach lekarskich Esthe posiadamy kilka nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych.

blank

ul. Jaracza 1, Szczecin

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 660 993 435